7 ultra skutecznych porad, które pomogą amatorom triathlonu poprawić dotychczasowe wyniki w triathlonie lub zadebiutować z sukcesem

Moja unikalne metody pomogą Ci przyspieszyć od kilku do kilkudziesięciu minut na dystansach od sprintu do ironmana
Drogi triathlonisto,
Jeśli jesteś gotowy, aby zbudować wysoką formę i wzbić się ponad swoje obecne bariery, bez zatracenia się nadmiernie w samym triathlonie i braku czasu w swoim życiu prywatnym …
A przy okazji zależy Ci na tym, aby od razu zwiększyć szybkość we wszystkich dyscyplinach, trenując tyle samo co teraz lub nawet mniej, jednocześnie pragniesz…

Zdobyć uczciwie i bez dopingu przewagę nad kolegami i konkurencją…


…W takim razie jesteś we właściwym miejscu, a ten post zmieni Twoje postrzeganie na trenowania triathlonu.
Nazywam się Adam Sułowskim i jestem DOKTOREM w triathlonie poprawiania wyników.
Od 10-lat poprawiam wyniki amatorów triathlonu, biegania i kolarstwa…

Możesz od razu zacząć poprawiać swoje wyniki

Miałeś kiedyś porządną strukturę swoich treningi lub pracowacowałeś według konkretnych intensywności żeby polepszyć swoje wyniki?

Czy wykonywałeś treningi czasem poświęcając na nie raz więcej a raz mniej czasu, ale nie przynosiło to wymiernych wyników?

Wykonujesz treningi raz mocniej a raz lżej i czujesz, że trening się przysłowiowo nie zwraca? Moc i szybkość rosną?

Robisz to dla siebie i pewnie nigdy nie trenowałeś z trenerem, ale czy robiąc trochę mniej nie chciałbyś żeby Twoje treningi zwiększały Twoją wydolność i budowały lepsze samopoczucie bez nadmiernego katowania się treningami?

Czy może wydaje Ci się, że triathlonie osiągnąłeś już swoje bariery i sporty wytrzymałościowe są już nie dla Ciebie i osiągnąłeś wszystko?

Rozumiem. Wielu moich zawodników było na takim etapie.


Coraz trudniej przebić swoje najlepsze dotychczasowe wyniki jeśli ciągle robisz to samo w tym samym tempie!Niezależnie czy już masz doświadczenie w startach lub dopiero debiutujesz jest przed Tobą nadzieja.
Wielu amatorów triathlonu przygotowuje się na własną rękę chcąc polepszyć swój czas w triathlonie lub w ogóle zadebiutować. Inni z kolei korzystają z gotowych planów znalezionych w internecie. Inni korzystają z porad kolegów lub przestarzałych polskich metod przygotowania.

Jeśli jesteś tym typem triathlonisty o którym wspominam powyżej możesz popełniać duże błędy w swoich amatorskich przygotowaniach. Możesz korzystać z gotowych planów treningowych, ale kluczem jest wybór planu pod odpowiedni dystans, Twoje wytrenowanie obecne i znajomość intensywności z którą trenujesz.Inna sprawa jest taka, że musisz rozumieć wykonywane przez siebie jednostki i po co je robisz żeby nie szarpać się na każdym treningu. Większość amatorów robi treningi za mocno bo myśli że mocnymi treningami zbuduje lepszą formę. Obawia się tego że robiąc lekkie treningi straci moc i szybkość. W sportach wytrzymałościowych jest zupełnie inaczej niż na typowej siłowni gdzie większość osób trenuje do upadku mięśniowego i przechodzi do kolejnego ćwiczenia.

12115623_781545251972280_2355834670308954329_n-1
W triathlonie trening muszą mieć urozmaicone intensywności: lekko, umiarkowanie i mocno. Musisz pamiętać że tu mamy doczynienia z usprawnianiem całego systemu oddechowego, krwionośniego, mięśniowego i wielu innych. Najlepsze adaptacje uzyskujesz w strefie tlenowej w każdej z dyscyplin. Wiesz gdzie znajduje się Twój próg tlenowy i mleczanowy żeby wiedzieć czy prawidłowo wykonujesz treningi?

Musisz stale szukać NOWEJ ALTERNATYWNEJ drogi do budowania swojej wyższej formy…Musisz wiedzieć że gdy forma rośnie lub spada stale trzeba nawigować treningiem i systemem intensywności. Bazujesz na mocy? Testach wydolnościowych czy testach tempowych? To wszystko musi być poukładane ale spokojnie nie potrzebujesz wszystkich tych narzędzi na raz żeby Twój trening przynosił efekty.

Przestań robić treningi, które nic Ci nie dają i nie wiesz jaki mają dać efekt.
Na przykład możesz biegać według tempa, ale jeśli zrobisz badania wydolnościowe na bieganie to trzymamy się stref hybrydowo. Powiedzmy zawsze biegałeś w 3-4 strefie i leży u Ciebie baza więc niską intensywność biegasz na tętno z badań w resztę do ustalenia czy wedlug tempa czy tętna. Nie masz mocy to na rowerze po zrobieniu testu rowerowego jeździsz w strefach według HR, jeśli są jednak powtórzenia na określonej niskiej kadencji - mocno to patrzysz tylko czy dasz radę je zrobić równo i mocno od początku do końca. Na pływaniu z kolei polecam uczyć się techniki i rozumieć tempo, bo w czasie wyścigu nie zatrzymasz się i będziesz patrzeć jakim tempem płyniesz ;-).

Dlaczego trenowanie w "typowy sposób” dla amatora jest stratą czasu… I dlaczego istnieje lepsza droga.

Zrzut ekranu 2023-05-31 o 10.55.42
Trenowałeś kiedyś mądrze według określonych schematów czy biegasz wszystko na pałę czyli tak jak Ci się podoba?
Zanim przejdziemy dalej domyślam się że jeśli trenujesz już jakiś czas to nie będziesz chciał biegać wolno, bo masz przekonanie że od biegania wolno Twoja forma spadnie.

Teraz chciałbym żebyś zrozumiał że jeśli biegasz wszystko szybko kofortowo lub wszystko szybko to nie zrobisz postępów. Łap kilka błędów które powiązane z intensywnością z powyższej tabelki.

Chciałbym podzielić się z Tobą typowymi błędami, które popełniali zawodnicy którzy zgłaszali się do mnie a ich forma zmieniła się o 180stopni…
To byli amatorzy tacy jak Ty …

Błąd numer jeden - prawdopodobnie boisz się że będziesz wolny. Lekceważenie luźnych biegów w tlenie. Większość amatorów nie wie czym jest zakres tlenowy. Często wynika to z tego że myślisz, że jak będziesz biegał powoli to nie będziesz biegał szybciej. Musisz to zrozumieć, a dla jasności podam Ci teraz przykład.

Powiedzmy kończysz wyścig na 5km w 25min. Czyli biegniesz ze średnią 5 min/km. Twoje tempo na bieg typu easy, czyli ten tlenowy nie powinno być szybsze niż 6:16/km. Teraz tak… prowadzenie biegu easy z prędkością 5:45/km może być przyjemne i masz odczucia że biegniesz szybko, ale jest zbyt wolne, aby zapewnić wytrzymałość szybkościową w tempie wyścigowym.
Co jeśli pomimo poświęconego czasu, nie będziesz szybszy?


Większość ludzi ŹLE ROZUMIE INTENSYWNOŚĆ

Błąd numer Dwa, który widziałem setki razy. Prawdopodobnie trening wykonujesz zbyt szybko, aby zmaksymalizować rozwój naczyń włosowatych i mitochondriów, jednocześnie pozwalając na regenerację sił przed kolejnym ciężkim biegiem!

Dlatego swoim zawodnikom zalecam dyscyplinę intensywnością. Z każdym jest to robione inaczej bo każdy jest na innym stopniu wytrenowania.. To samo tyczy się moich gotowych programów treningowych. Jeśli znasz swojego maxa to masz w planie podane dokładne wytyczne do każdego treningu.

Jeśli wolne tempa biegasz zbyt szybko to nie jest to dobre tempo żeby biegać szybciej wyścigowo.

Nie jest to dobre tempo żeby szybko się zregenerować i być w stanie pobiec biegi szybkie szybko.

Nie jest dobre dla nikogo kto chciałby być lekki w biegu i chciałby zrobić życiówkę

Przykładowy plan treningowy który jest urozmaicony i korzysta się w nim z biegania w różnych tempach/intensywnościach

Bez tytułu
Twoje plany Treningowe powinny być urozmaicone i dostosowane do celu który chcesz osiągnąć w określonym czasie. Zwróć uwagę, że powyższy plan większość intensywności jest w tlenie. Mądrze są ułożone jednostki żeby zawodnik był w stanie się zregenerować pomiędzy poszczególnymi trenigami i dniami.

Mamy następujące jednostki: - bieg na progu mleczanowum - dwie jednostki typu easy typowo tlenowe. regenereacyjne i nabijanie kilometrów. - jedno długie wybieganie również w tlenie - oraz jednostkę szybkościową

Nigdy nie masz problemu ze wzrostem formy jeśli zmieniasz cel treningu i potrafisz urozmaićić swój plan

*Uwaga to nie jest tak że każdy tydzień treningowy wygląda tak samo. Kolejny jest zupełnie inny. Ja w swoich planach dla amatorów buduję plany w oparciu o bloki 10 lub 14 dniowe. Są to idealne rozwiązania dla amatorów.

Podsumowanie odnośnie treningu. Ludzie są zdecydowanie stworzeniami z przyzwyczajeniami, ale nie powinniśmy robić cały czas tego samego na treningu!
Jeśli lubisz swój trening to bardzo dobrze! Jeśli chcesz się rozwijać, musisz trochę żonglować tym co robisz i miksować. Twoje ciało staje się sprawniejsze, gdy dostosowuje się do bodźca, który dostarczasz mu podczas treningu. Jeśli ten bodziec pozostanie taki sam, twoje ciało nie ma do czego się dostosować.

Jeśli na każdym treningu przez cały rok będziesz wychodzić i biegać w tym samym tempie i czasie, w końcu osiągniesz swoje wyżyny. Twoje ciało musi być stale bodźcowane żeby zmusić się do poprawy.

Jak nie popaść w rutynę i stale robić progres? Musisz znać swoje zakresy treningowe, a programy powinny być zaprojektowane tak, aby obejmowały mieszankę różnych intensywności i czasu trwania wysiłku. Pozwoli Ci to rozwijać Twój trening i Twój potencjał.

Poświęciłem ostatnie lata na stworzeniu NOWEJ STRATEGII, aby moi zawodnicy mogli rozwijać się w triathlonie, bez poświęcania więcej, niż dotychczasowo czasu na trening lub nawet mniej…

Zrzut ekranu 2023-06-1 o 17.03.18
Zanim zaczniesz realizować plan jak powyżej to trzeba zacząć od podstawowych rzeczy i fundamentów. Jak plan jest dobrze ułożony to jest w stanie przenieść Cie ponad Twoje wyżyny i wyobrażenia. Będziesz w stanie realizować treningi i dziekie ilości jeśli czas Ci na to pozwoli.

Musisz wiedzieć czego chcesz, to buduje dobrą wolę, która pomaga ukierunkować trening”1. Wyznacz cel. Musisz jasno wiedziesz do czego trenujesz i co chcesz osiągnąć – To znaczy że jak chcesz zadebiutować w triathlonie na 1/8 za 3 miesiące to wiesz gdzie jesteś i ile masz czasu na przygotowanie. Jak będzie to ironman to ja zawsze chcę wiedzieć gdzie i kiedy. Nie gdybaj tylko to ma być konkret. Pod to idą przygotowania przez cały sezon lub kilka miesięcy. Dlaczego to robisz też jest ważne. Może to będzie Twoje podsumowanie kariery, szczyt życiowej formy jaką kiedykolwiek osiągniesz. Posiadanie wiedzy po co się to robi jest motywacją. Może poprostu chcesz zaimponować kolegą z pracy. To też dobre.
zwyciestwa

Samo trenowanie nic nie zmieni.. Trzeba wiedzieć gdzie się jest


2. Zrób testy żeby wiedzieć gdzie zaczynasz. Do mnie często zgłaszają się zawodnicy i często świadomie i nieświadomie zawyżają swoje wyniki. Wydaje im się że jest dużo lepiej lub że są mocniejsi.
Dlatego robisz testy z kilku względów:
- wiesz gdzie jesteś w danej chwili i gdzie zaczynasz
- na podstawie testów wyznaczasz intensywności do planu treningowego - wcześniej pisałem Ci dlaczego to takie ważne
- sprawdzasz co 6-8 tygodni czy idziesz do przodu - jaki masz cel, parametry typu szybkość, wytrzymałość siła muszą się zmieniać i poprawiać
- wiesz że nie stoisz w miejscu po zrobieniu testów, a z kolei po mikrocyklu kiedy parametry pójdą w górę podnosisz strefy.


olipijka na 1:4

Wykorzystaj TESTY jako “Akcelerator Progresuu”, aby sprawdzać czy idziesz do przodu

3. Jaki rodzaj testów wykonać?
- pływanie - test szybkościowy na 200 i 400metrów. Ewentualnie na 1000m.
- rower test ftp, ja polecam 20minut jeśli masz pomiar mocy
- rower test HR na tętno jeśli nie masz pomiaru mocy - 30min maksymalnego wysiłku
-bieganie, bieg na 5k lub 10km (w przypadku dychy lepiej wziąć udział w zawodach bo to długi i ciężki wysiłek) - 5tke możesz sam mocno sobie zrobić
Rozłóż testy na cały tydzień. Rower i bieganie polecam zrobić dzień po dniu. Pamiętaj żeby dobrze się rozgrzać przed każdym testem żeby wyciągnąć z siebie dużo więcej niż na teście z marszu.

332469446_1823259048053025_290800224861116836_n

Największy błąd amatora to trenowanie przerażająco dużych objętości treningowych

4. Ile jednostek treningowych tygodniowo wykonasz i w które dni będziesz trenować?
- To bardzo ważna rzecz żebyś wyznaczył sobie w które dni trenujesz lub kiedy odpoczywasz. Od strony strategicznej to musisz sobie odpowiedzieć kiedy masz więcej czasu a kiedy mniej. Ustalenie sztywnych dni pomaga w utrzymaniu harmonogramu. Wiesz kiedy masz czas dla rodziny, znajomych i na prace. Nie uciekają treningi.
- Największy błąd amatora często jest taki że myśli że możesz zrobić więcej niż faktycznie ma na to czas. Nie ma nic gorszego działajacego na podświadmość i własną skuteczność jak nie zrobione treningi i czucie się jak przegrany. To jest temat który musisz mocno przemyśleć i dobrze wyznaczyć ilości i jakości treningów.
- Jak powinien wyglądać trening amatora? Masz sztywny tydzień. Jednak często pojawiają się wyjazdy lub zmiany. Musisz planować i dni na bieżąco. Nie odrabiasz zazwyczaj treningów ale wykonujesz kluczowe. Jeśli trenujesz 7 dni w tygodniu to nie cofaj sie do poprzednich treningów. Kiedy wypadnie jeden trneing raz na jakiś czas nic się nie dzieje. Gorzej jak robi się to regularnie.

332563439_663180612277585_5519209619465332528_n

Będzie szybciej i przyjemniej jeśli zrozumiesz co robisz i po co?

5. Ważne jest rozumienie co robisz w danym mikro i makrocyklu

- Dzielisz rok na okresy 3 do 4 miesięcy. Nastętnie w tych okresach robisz bloki treningowe 4-6 tygodniowe.
- W danych okresach albo koncentrujesz się na poprawie jednej z dyscyplin, bezpośrednim przygotowaniu do startu głównego, roztrenowaniu, wdrożeniu. Opcji jest bardzo wiele.
- Oprócz poprawy i progresu w danych dyscyplinach pamiętaj że odpoczynek, roztrenowanie lub lekki trening też są ważne.
Opnia5

Zrozumienie zmieni wiele w Twoim życiu.

6. Zrozum po co jest każdy trening i jaki efekt ma dana jednostka

- Wcześniej wspominałem Ci o rozumieniu intensywności treningów - tempa, moc, tętno. To główne miary który segregują nam trening. Dalsza część to wykorzystanie tego w poszczególnych planach treningowych na cały 1-2 tygodnie w zależności jakie masz bloki treningowe i umieszczenie w inteligentne zadania w dany trening.
- Każdy trening ma swoją specyfikę i ma przynieść określony efekt lub jak wolisz potocznie korzyść dla ciała i formy.
- Nie rozumienie zadań i intensywności i robienie ich nie zgodnie z zadaną intensywnością nawet z bardzo dobrym planem nie przyniesie wymiernych efektów.
- Dlatego albo poddajesz się trenigowi i dyscyplinie planu i intensywności bez rozumienia jednostek lub dowiadujesz się poszerzasz swoją wiedzę na dany temat. Im więcej się nauczysz tym lepiej zrozumiesz swoje ciało. Nie każdy ma to czas więc pierwsza opcja jest często lepsza.
332443114_6195140347211681_6468746191706448579_n

Możesz być świetnie przygotowany ale wystartujesz poza szczytem swoich możliwości

7. Musisz trafić ze szczytem formy
- Zanim wystartujesz w zawodach głównych ważne jest wystartowanie na krótszym dystansie i przetarcie całych zawodów testowo.
- Jeśli główne zawody będą na dystansie 1/2IM. Wtedy 3-4 tygodnie wcześniej lub dużo dużo wcześniej warto wystartować na dystansie o połowę krótszym. Będzie to eliminacja błędów i mniej cierpienia na samych zaowdach. To zagwarantuje dużó lepszy wynik.
- Najważniejsze to z kolei mądrze budować objętość i jakoś treningów. Robić to stopniowo. Wtedy wspinamy się z formą do góry kładać na ciało stres regularnie i powoli. Z kolei przed startem jeśli jest to długi okres przygotowania to też stres związany z treningiem powoli odpuszczamy i luzujemy dzięki czemu pojawia się świeżosć.
- Najwięcej błędów pojawia się jednak w osatnich 2 tygodniach przed startem gdzie wiele osób stara się zorbić jak najwięcej żeby być mega silnym na start. Treningi 10-14 dni przed startem powinny być już lekkie. To co zrobisz 10-14 dni przed startem jeszcze może dać minimalnie dobry efekt. jednak to co 10 dni już przed startem nie przyniesie dodatkowej mocy.
- Dobrze zaplanuj zatem tapering czyli okres 2 tygodni przed startem.
Bez rozciągania i ćwiczeń core nawet nie zaczynaj
- Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia obowiązkowe będą ćwiczenia uzupełniające na siłowni + core 2-3 razy tygodniu - Jeśli chcesz uniknąć kontuzji i zadbać o pełne zakresy ruchów zadbaj o rozciąganie. 2-3 razy w tygodniu solidnie się rozicągaj na koniec dnia i po każdym treningu delikatnie. - Najważniejszy jest brak przestojów w treningach. Dobrze zrobiony plan treningowy + powyższe ćwiczenia zrobią prawdziwą robotę.
Zrzut ekranu 2023-06-8 o 17.41.15

NIE MUSISZ BYĆ EKSPERTEM ŻEBY ANALIZOWAĆ TRENINGI

Odkryj darmowy program do analizy treningu, który zapewni dosłownie każdemu solidną analizę interwałów i jednostek

Inny sposób że poprawić swoje wyniki i osiągnięcia to dokładne spojrzenie w to co robisz. Dzięki odpowiednim programom zbadasz jakość swoich treningów i ich efekty. Sprawdzisz też czy zadania są realizowane zgodnie z założeniami.
To co powinieneś trackować to z prostych rzeczy:
- tempa biegów
- tętna na bieganiu i rowerze
- moc na rowerze lub w bieganiu jeśli masz do tego czujnki
- kadencje na rowerze na specyficznych zadaniach
- współcznik tss, formy
- ogólnie rzecz biorąc pojedyncze interwały

Te metody zadziałają na każdego…

Nieważne czy dopiero zaczynasz i nie możesz się zebrać z fotela. Czy jesteś wytrawnym biegaczem który powoli przestaje wierzyć w to, że może poprawić swoje wyniki.

Jestem pewny, że wśród materiałów które przygotowałem znajdziesz wskazówki idealne dla Ciebie.

Wśród swoich podopiecznych mam i początkujące osoby jak i “praktyków’ którym…

pomogły moje metody!

Zobacz też bezpośrednie rozmowy po startach z moimi zawodnikami w triathloniei!

opinia-1
opinia-2

Ta strategia zmieni wiele w Twoim życiu.

Przez 10-lat pomagałem amatorom triathlonu, biegania robić gigantyczne progresy.Ludzie wysyłali mi setki opinii (poniżej masz przykładowe)

Umów się na bezpłatną 20 minutową konsultację. Wypełnij poniższy formularz i sprawdź czy kwalifikujesz się do współpracy ze mną!